Snabbfakta

    • Norrköping
  • Heltid
  • Rekrytering
  • Enligt överenskommelse

Kategorier:

  • Systemutvecklare

Ansök senast: 2025-04-29

Systemutvecklare till Mylab i Norrköping

Publicerad 2025-02-28

Är du en engagerad systemutvecklare med intresse för hälsoinformatik? Hos Mylab får du arbeta med banbrytande IT-system för laboratoriemedicin och bidra till effektivare sjukvård. Ta chansen att bli en del av ett växande team med stark sammanhållning och framtidsfokus! Låter det som något för dig? Ansök redan idag!

Om tjänsten

Mylab är ett etablerat mjukvaruföretag som specialiserat sig inom IT-system för klinisk laboratoriemedicin. Huvudprodukterna är laboratorieinformationssystemet (LIS) wwLab tillsammans med systemet wwSync för hantering av laboratoriesvarshistorik på regional eller nationell nivå. Mylab Scandinavia strävar efter att erbjuda bästa möjliga service för klinisk laboratorieverksamhet genom att använda bästa tillgängliga verktyg och är idag med sina produkter i framkant inom IT-system för laboratorieverksamhet och forskning.

I deras verksamhet har du, som systemutvecklare, kontakt med kunder, leverantörer samt dina kollegor internt. Det mesta av arbetet tillsammans med deras kunder sker på distans men kan även innebära kundbesök.

Tillsammans med det finska moderbolaget Mylab OY är de det största företaget i Norden inom kliniska laboratoriesystem med ca 140 anställda och nu satsar de på att utöka deras verksamhet. Huvudkontoret är beläget i Norrköping men kollegor finns regionalt runt om i Sverige, Danmark och Finland. Företaget består idag av ett team om 12 personer där varje enskild anställd syns och får möjlighet att påverka arbetets framtida utformning. Vi ser att du som person är du självständig, har god analytisk förmåga, är disciplinerad och kan samarbeta med andra. Du tar ansvar för dina uppgifter på ett strukturerat sätt och är noggrann och kvalitetsmedveten. Du ser nya utmaningar som spännande att ta dig an tillsammans med dina kollegor. Låter det som dig? Ansök redan idag!

Du erbjuds

  • Möjlighet att arbeta i ett framåtsträvande företag i en spännande och växande bransch
  • Att bidra till samhället för att sjukvården ska ha de bästa och mest effektiva lösningarna
  • Ett engagerat team runt om i Norden som gärna bollar tillsammans och stöttar varandra

Arbetsuppgifter

I rollen som systemutvecklare kommer du att arbeta varierat i små och stora projekt för att möta kundens olika behov. Arbetet innefattar nyutveckling av tilläggsprodukter för LIS men också förvaltning och support av de system som finns hos våra kunder. Rollen kommer att innebära arbete och utveckling inom både front-end och back-end. Allt från små justeringar i användargränssnitt till utveckling av helt ny funktionalitet i våra produkter eller skapa integrationer med andra system.

Rollen innefattar varierande arbetsuppgifter, du kommer bland annat arbeta med:

  • Nyutveckling av funktioner i laboratorieinformationssystemet
  • Utveckla integrationer mellan LIS, analysinstrument och andra externa system
  • Vidareutveckla och förbättra våra produkter vad gäller funktionalitet och användarvänlighet

Vi söker dig som

  • Har en eftergymnasial utbildning inom systemutveckling, programmering, datavetenskap alternativt motsvarande arbetslivserfarenhet.
  • Har programmeringskunskaper i ett eller flera programmeringsspråk
  • Har mycket goda kunskaper i svenska i tal och skrift
  • Har goda kunskaper i engelska i tal och skrift

Det är meriterande om du har

  • Vi värdesätter tidigare arbete med liknande IT-system och/eller ett stort intresse för medicinsk informatik och laboratoriearbete
  • Vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet som full-stacksystemutvecklare, där den mesta programmeringen sker mot back-end
  • Kunskaper inom databaser
  • Erfarenhet av serverinstallation och drift vad gäller AIX och Linux

Kunskap kan erhållas genom utbildning, erfarenhet eller att vara självlärd.

För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:

  • Hjälpsam
  • Ordningsam
  • Intellektuellt nyfiken

Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.

Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

Information

Läs mer om Mylab HÄR!

Liknande jobb

Publicerad: 2025-02-07
  • Gothenburg
Publicerad: 2025-02-24
  • Gävle
  • Heltid
Publicerad: 2025-02-28
  • Stockholm